Nová stříbrná pamětní mince ČNB – Mimořádná stříbrná mince Založení Velké Prahy
Dnem 30. listopadu 2021 vydává Česká národní banka mimořádnou pamětní stříbrnou 10 000 Kč minci ke 100. výročí založení Velké Prahy. Mince je vyrobena ze stříbra o ryzosti 999 a vydává se v běžném provedení v matované a leštěné variantě. U leštěné varianty je reliéf matovaný a pole je leštěné. Hrana mince v matované variantě je vroubkovaná a hrana mince v leštěné variantě je hladká. Průměr mince je 100 mm, hmotnost 1 000 g a síla je 14 mm. Stejně jako u každé výroby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v obsahu stříbra nahoru 0,1 %, odchylka v hmotnosti nahoru 10 g, odchylka v průměru 1 mm a odchylka v síle 1 mm.
Na lícní straně mince je ztvárněn historický znak hlavního města Prahy. Ve spodní části mincovního pole jsou umístěny ve třech řádcích texty „ČESKÁ“, „REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „10 000 Kč“. Značka České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen „Č“ a „M“, se nachází při levém okraji mince. Na rubové straně mince je vyobrazena mapa Velké Prahy s vyznačením území všech původně samostatných historických obcí a měst, které v letech 1922-1968 tvořily Velkou Prahu. Po obvodu mince jsou v pořadí zprava nahoře vyobrazeny štíty ze znaků těchto obcí a měst: Vršovice, Košíře, Smíchov, Břevnov, Bubeneč, Vyšehrad, Hradčany, Malá Strana, Staré Město pražské, Nové Město pražské, Libeň, Vysočany, Karlín, Žižkov, Královské Vinohrady a Nusle. V horní části mincovního pole jsou umístěny ve třech řádcích texty „VELKÁ“, „PRAHA“ a „1922-2022“. Příjmení autora mince akademického sochaře Zbyňka Fojtů je umístěno pod mapou Velké Prahy.
Ke každé minci se dodává katalogová karta modré barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení v poloviční velikosti.
zdroj: http://www.cnb.cz/
Přidávání komentářů není povoleno.